30.09-04.10.2024
З 30 вересня до 04 жовтня у м. Івано-Франківськ пройшов 15-й З'їзд Українського Ботанічного Товариства. У роботі З'їзду взяло участь понад 100 учасників з різних наукових, науково-освітніх, природоохоронних та громадських організацій України. Захід проходив за напрямками альгологія, біотехнологія, фізіологія та біохімія, ботаніка та мікологія у вищій школі, бріологія, геоботаніка та екологія, громадянська наука та популяризація наукових знань, історія наукових досліджень, клітинна та молекулярна біологія, колекції рослин та грибів, ліхенологія, мікологія, морфологія та анатомія, охорона рослинного світу, палінологія та аеробіологія, ресурсознавство, селекція та інтродукція рослин, систематика, флористика та географія рослин. У межах програми конференції були організовані круглі столи та екскурсії до Національного природного парку "Карпатський" та Регіонального ландшафтного парку "Дністровський".
Нашу кафедру представляла делегація у складі завідувача Алли Громакової, доцентів Каріни Звягінцевої та Ганни Казарінової, викладач Георгій Бондаренко.
09.03.2024
У Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна пройшов день відкритих дверей. Кожний факультет та інститут підготував традиційні виставки, які демострують багатогранність їхніх напрямків. Біологічний факультет не був виключенням. Цього разу наш факультет показав себе якнайширше: до створення експозиції долучилися кафедри фізіології та біохімії рослин та мікроорганізмів, зоології та екології тварин, мікології та фітоімунології, і, звісно ж, наша кафедра. До події долучилися викладачі, студенти та аспіранти. Наша кафедра підготувала виставку їстівних, тропічних рослин, демонстрації хімічних реакцій в таломі лишайників.
Не дивлячись на всі труднощі нашого теперішнього життя, нас відвідало декілька сотень людей. Ми дуже раді хоч не надовго, але поспілкуватися вживу з такими чудовими людьми.
18.01.2024
У рамках профорієнтаційної роботи зі студентами було проведено онлайн-зустріч із випускницею нашої кафедри, кандидаткою біологічних наук, науковою співробітницею відділу фікології, ліхенології та бріології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного, Ольгою Буровою.
Пані Ольга розповіла про свій науковий шлях, про сучасні дослідження в області альгології, перспективи у працевлаштуванні та співпраці із різними науковими, освітньо-науковими, природоохоронними установами, промисловими підприємствами тощо.
31.12.2023
Колектив кафедри ботаніки та екології рослин вітає усіх з прийдешнім Новим 2024 роком!
У цей час усі наші побажання спрямовані до одного – щоб в Україні настав мир і ми здобули перемогу. Початок великої перемоги починається з наших маленьких і великих досягнень, з внеску кожного з нас, зі змін всередині нас. Бажаємо кожному натхнення і сил робити цей світ краще. Бажаємо щастя і здоров'я. Нехай прийде відчуття безпеки і радості. Нашим колегам бажаємо цікавих наукових відкриттів.
Зі святом!
29.12.2023
29 грудня пройшов урочистий випускний магістрів. Захід відбувся в онлайн і офлайн режимах. До святкувань долучилися і випускники та випускниці нашої кафедри, а також декан біологічного факультету та доцент кафедри Гамуля Юрій Гарійович.
Ми вітаємо усіх новоспечених спеціалістів. Бажаємо нашим магістрам цікавого життєвого шляху, особистих відкриттів, миру і перемоги!
27.11.2023
Кафедрою ботаніки та екології рослин опубліковано повне зібрання ексикатів печіночних мохів Європи "Hepaticae Europaea" німецького натураліста, професора Ґотлоба Людвіга Рабенгорста (Gottlob Lüdwig Rabenhorst), яке датується серединою 19 ст. До набору даних також включено відцифровані дані про частину колекції ексикатів водоростей Європи "Algae Europaea". Датасет містить інформацію з гербарних етикеток, а також високоякісні зображення самих зразків. Колекція ексикатів печіночних мохів є одним з найбільш історично цінних зібрань, що зберігаються у нашому гербарії. Крім того, наш університет один з трьох установ у світі, де зберігаються ексикати Ґ. Л. Рабенгорста у повному обсязі і у первозданному вигляді. Загалом нашими співробітниками оцифровано і опубліковано дані про понад 650 зразків з історичної частини гербарію. Географія зборів охоплює Німеччину, Австрію, Італію, Францію, Британію, Швецію, Норвегію, Швейцарію, Єгипет, Індію та ін.
Оцифровка історичної частини нашого гербарію відбувалася за фінансової підтримки GBIF Secretariat, GBIF Norway, UiO Natural History Museum (Осло, Норвегія) в рамках проєкту BioDATA Ukraine. Нагадаємо, що наш аспірант та викладач Георгій Бондаренко виграв грант на диджиталізацію фондів Гербарію CWU. Наразі на кафедрі продовжується робота з оцифровки історичної частини гербарію і його основних фондів.
17.08.2023
Доцент кафедри ботаніки та екології рослин Вікторія Комариста, яка зараз працює в Університеті Вальядоліда, Іспанія, як Visiting Professor, бере участь у грантовій програмі EIT Food Team Up (HORIZON Europe pillar III) у складі міжнародної команди Bestran. Програма призначена для підтримки наукомістких стартапів. Після першої фази програми і конкурсного відбору команду Bestran було допущено до другої фази EIT Food Team Up.
https://www.eitfood.eu/news/15-great-teams-start-their-journey-in-the-eit-food-teamup-2023-programme
Ми вітаємо Вікторію Павлівну і бажаємо їй та її команді успіхів!
01.08.2023
На кафедрі ботаніки та екології рослин Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна зберігається один з найбільших і найстаровинніших гербаріїв України. У ньому налічується понад 300 тисяч одиниць зберігання і це найбільша колекція в Україні після Національного гербарію (KW), який зберігається у Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України (м. Київ).
Офіційно гербарій започатковано у 1825 р. професором Харківського університету Василем Матвійовичем Черняєвим. Майже за двохсотрічну історію існування колекції свій внесок у формування гербарію зробили видатні вітчизняні ботаніки, а географія зборів включає не тільки територію України, а Європи, Азії, о. Ява, Куби, Австралії та інших регіонів світу. У нашому гербарії зберігаються і історично цінні колекції ексикатів мохів, грибів, лишайників і водоростей Європи, найбільша колекція злаків в Україні, типові зразки, за якими були описані нові для науки таксони. Це все зробило Гербарій Харківського національного університету (CWU) цінною базою даних про різноманіття. За свою виключну наукову та історичну цінність наша колекція отримала статус "Національного надбання України", а також увійшла до Міжнародного реєстру гербарії Index Herbariorum.
Наше завдання зберегти гербарій для наступних поколінь не тільки українців, а й для всього світу. На жаль, повномасштабна війна вкотре нагадала, що це надбання можна легко втратити. Наша колекція переживає вже не першу війну і вже втрачала цінні наукові збори. Одним зі способів зберегти гербарій та інші колекції є їх оцифровка і публікація у відкритих базах даних з біорізноманіття. За підтримки GBIF Secretariat, GBIF Norway, UiO Natural History Museum (Осло, Норвегія) наш аспірант і викладач Георгій Бондаренко в рамках проєкту BioDATA отримав грант на диджиталізацію колекцій Гербарію Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Наразі нашими співробітниками ведеться активна робота з оцифровки історичної частини колекції, яка включає ексикати печіночних мохів Європи професора Готлоба Л. Рабенгорста (Gottlob Ludwig Rabenhorst), які датуються 19 сторіччям. Невдовзі ця та інші збори стануть загальнодоступними для науковців усього світу у відкритій базі з біорізноманіття Global Biodiversity Information Facility (GBIF).
24–28.04.2023
З 24 по 28 квітня 2023 року в м. Мюнхені пройшли очні лабораторні заняття з Ботаніки у студентів 1 курсу (групи Б113, Б114, викладач - Жежера М.Д.). Заняття проводилися в двох локаціях: перша — культурний центр “GOROD” (www.newgorod.org), друга — лабораторія факультету біології Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана (LMU). Практична складова — виготовлення препаратів водоростей, грибів, лишайників, вивчення їх анатомічної будови — проходила в лабораторії LMU; опрацювання і обговорення результатів, оформлення робочих зошитів відбувалося в аудиторіях “GOROD”у.
Також було проведено дві екскурсії, під час яких студенти мали змогу ознайомитися із методами відбору проб водоростей, зібрати зразки лишайників і грибів.
Більше фото робочих моментів — див. Галерею
26.04.2023
Біологічний факультет продовжує співробітництво з провідними науковими установами України – місцями працевлаштування наших випускників. 26 квітня 2023 р. відбулась он-лайн зустріч за темою "Фітоінвазії як одна із важливих проблем сучасності" з провідним науковим співробітником Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, кандидатом біологічних наук Мирославом Шеверою для студентів 2 та 3 курсів. Студенти мали змогу поспілкуватися з провідним фахівцем в галузі інвазійних рослин, обговорити масштаби проблеми фітоінвазій в Україні, зʼясувати, який вплив мають види-чужинці на здоров’я людини, екосистеми та економіку.
21–23.03.2023
З 21 по 23 березня у м. Вальядолід (Іспанія) пройшла 2-га Міжнародна конференція Greening International Conference. Конференція зібрала науковців і представників компаній для сумісного сприяння застосуванню екологічної хімії та стійких технологій у галузях промисловості з акцентом на навколишнє середовище, інновації, економіку та політичні аспекти. Захід відбувався в межах COST Actions (European Cooperation in Science & Technology). У роботі конференції взяла участь наша доцент Вікторія Комариста. Доповідь була присвячена кількісній оцінці впливу умов культивування на концентрацію клітин та вмісту астаксантину у культурах мікроводорості Hamaetococcus pluvialis Flot., продуцента природного каротиноїду астаксантину. Зі змістом дослідження можна ознайомитися на найшому сайті на сторінці Публікації кафедри у розділі "Матеріали конференцій та тези доповідей".
#наука #публікації #конференції
Фото: Davor Kržišnik
05.03.2023
У суботу 5-го березня у рамках Karazin Weekends for Schoolstudents пройшла відкрита лекція від кафедри ботаніки та екології рослин. Наші доцент Юрій Гарійович та викладач Георгій Бондаренко розказали школярам про користь рослин та грибів для життя людей, їх використання у різних галузях промисловості та як рослини та гриби рятують і можуть врятувати людську цивілізацію. Зі школярами поговорили про зв'язок між тваринництвом і глобальними змінами клімату і як сучасні технології та рослини можуть зменшити негативний вплив виробництва м'ясної продукції на навколишнє середовище. Учні дізналися більше про генетично модифіковані організми і чи дійсно вони такі страшні, як про них прийнято думати.
02.02.2023
За перший місяць 2023 року кафедра ботаніки та екології рослин поповнилася одразу декількома науковими публікаціями.
У січні вийшов другий том збірки "Поширення раритетних видів біоти України". Видання присвячено даним про розповсюдження видів флори, фауни та мікобіти, які перебувають під охороною на державному або на регіональному рівнях на території України. У збірці містяться координати поширення раритетних видів біоти, зібраних у різні роки науковцями з усієї України. Це вже друге подібне видання, створене Українською природоохоронною группою (UNCG).
У збірці представлені дані і від наших науковців. Зокрема, стаття "Нові знахідки рослин та грибів Червоної книги України на території Краснокутської ОТГ Харківської області за 2019–2021 роки", написана за участі доцента кафедри О.В. Безроднової та аспірантки К.Ю. Іванової. Також у збірці опублікована повідомлення від нашого аспіранта Г.М. Бондаренка – "Раритетна фітобіота Вовчанського (Чугуївського) району Харківської області".
Також днями опубліковано статтю "Перспективний список регіонально рідкісних видів рослин Харківської області" за авторства доцента кафедри Ю.Г. Гамулі та аспіранта і викладача Г.М. Бондаренка. Стаття містить анотований список судинних рослин, які пропонується включити до нового видання "Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Харківської області". Це перший крок до формування нового списку, адже діючому вже понад 20 років.
З посиланнями на усі статті ви можете ознайомитись на сторінці "Наукова робота" нашого сайту у розділі "Публікації кафедри".
31.12.2022
Шановні колеги, студенти та друзі!
Колектив кафедри ботаніки та екології рослин вітає вас із наступаючим 2023 роком!
Минає важкий рік, який приніс нам багато горя і страждань. Ми пережили найтемніші сторінки новітньої історії України, але щодня ми стаємо сильнішими. На передодні новорічних свят кожного із нас, де б ми не були, об'єднує одне: ми покладаємо великі надії на наступний рік. Усі ми хочемо перемоги, миру, возз'єднання із близькими і світлого майбутнього. І кожен зробив свій внесок у те, щоб ці надії справдилися. Ми віримо, що наші бажання здійсняться у Новому році.
Нехай вогонь надії гріє і освітлює наші серця протягом наступного року. Зичимо здоров'я і наснаги. Бажаємо здійснення мрій і справжніх чудес.
З Новим роком!
28.12.2022
Сьогодні у нашому університеті пройшло свято випуску магістрів. Попри війну, що вирує у нашій країні, урочистості проводились в стінах Альма Матер. До заходу долучилися наші студентки заочного відділення, а ті, хто зараз вимушено перебуває далеко від Харкова, змогли доєднатися до святкувань в онлайн режимі.
Кожному з нас варто усвідомлювати важливість цієї події, як для кожного новоспеченого магістра особисто, так і для країни в цілому. Наша кафедра, факультет та університет, не зважаючи два роки пандемії та війну, підготувати спеціалістів. Кожний і кожна, хто сьогодні отримав диплом магістра - майбутнє України. Разом ми будемо відбудовувати Україну після перемоги і внесок кожного з нас буде цінним. Ми пишаємося, що змогли виховати таких гідних фахівців.
Нашим випускникам ми хочемо побажати мирного неба, здоров'я вам і вашим близьким, щирих усмішок, успіху та яскравого і бажаного життя! А ми завжди будемо раді вас бачити в стінах рідної кафедри.
З найкращими побажаннями,
колектив кафедри ботаніки та екології рослин.
14.11.2022
1–19 серпня цього року в онлайн-режимі пройшла біошкола з мобілізації даних з біорізноманіття BioDATA Ukraine. Захід відбувався за підтримки Global Biodiversity Information Facility (GBIF) та GBIF Norway. Участь у навчанні взяли понад 20 молодих науковців з усієї України. Серед них були і наші аспіранти Катерина Іванова та Георгій Бондаренко.
У програмі біошколи передбачався інтенсивний курс практичних занять, під час яких учасники набували необхідні навички зі збору, очищення та публікації даних у GBIF. У кінці курсу учасники отримали практичні завдання для самостійного виконання. За підсумками перевірки виконаних завдань усі отримали сертифікати про проходження біошколи. Це важлива подія для української біологічної спільноти, адже наша держава поповнилася спеціалістами із менеджменту даних з біорізноманіття, а також публікації даних у відкритих фондах GBIF.
У рамках BioDATA Ukraine та за підтримки GBIF Secretariat, GBIF Norway, UiO Natural History Museum (Осло, Норвегія) був оголошений конкурс на отримання грантових заявок з публікації даних у GBIF. За підсумками відбору наші аспіранти, Катерина Іванова та Георгій Бондаренко, отримали фінансування на виконання їхніх проєктів. Катерина займатиметься збором і оприлюдненням даних про знахідки рослин, тварин та грибів на території Краснокутської ОТГ. Георгій – відцифровкою частини фондів Гербарію Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (CWU) і їх публікацією. За підсумками ці дані стануть доступними у GBIF для користування науковцям по всьому світу. Сподіваємось, що це стане першим важливим кроком до відкритості даних з Харківщини та нашого гербарію для світової наукової спільноти.
26.10.2022
Навіть у такі складні часи українська наука продовжує жити, наші вчені досліджують і проводяться наукові конференції. 25 жовтня 2022 р. пройшла Четверта Всеукраїнська науково-практична конференція "Євроінтеграція екологічної політики України", в якій взяли участь і співробітники нашої кафедри. Конференція була присвячена висвітленню глобальних та регіональних екологічних проблем, що стосувалися, як техноекології, так і біоекології. Останній напрямок, зокрема, презентувала доповідь «Ценопопуляція Gymnodenia conopsea (L.) R.Br. у складі післялісової луки на території природного заповідника «Горгани». Ця доповідь оприлюднила результати комплексних досліджень, що були проведені влітку доцентом кафедри ботаніки та екології рослин О. В. Безродновою, співробітниками природного заповідника «Ґорґани», студентками-практикантками Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Разом із тим, охорона природних комплексів передбачає не тільки збереження біоти, але й абіотичних складових. На конференції дуже багато уваги приділялося водним ресурсам України. Наводилися результати моніторингу стану поверхневих вод, обговорювалась забезпеченість прісною водою різних регіонів, технологічні підходи до опріснення води, висвітлювались певні аспекти державної політики у галузі збереження водних ресурсів. Жваву дискусію також викликала доповідь, присвячена оцінці ступеня забруднення формальдегідом атмосферного повітря м. Одеси. На конференції обговорювалися особливості інтегрованої моделі сталого господарювання, а також специфіка впровадження еколого-освітньої моделі у закладах дошкільниної освіти.
14.10.2022
14 жовтня пройшла презентація видання "Ефемероїди флори України".
Над створенням книги працювала група вчених-ботаніків із різних науково-освітніх, наукових та природоохоронних установ України. Серед асторського колективу є також і співробітники нашої кафедри. Друк книги відбувся за фінансової підтримки East Vättern Scarp Landscape Biosphere Reserve та Österängen Art Hall (Швеція).
Цей атлас поєднує в собі відомості про таку групу рослин як ефемероїди, їх морфологічний опис, поширення, зближені групи таксонів тощо. У виданні зібрані якісні фотографії. Книга створена для користування вчителями, біологами, екологами, аматорами та любителями природи.
14.10.2022
14 жовтня в Україні відзначається велике свято – День Захисників та Захисниць України! Сьогодні ми маємо можливість жити, працювати і бути з рідними завдяки нашим героям і героїням. Ми дякуємо кожному, хто зараз на передовій стримує навалу ворога, хто захищає наше небо, землю, мир і майбутнє.
Особливо хочемо привітати наших колег із різних освітніх, наукових та природоохоронних установ, які сьогодні стоять на захисті мирного життя українців. Сьогодні ми також вшановуємо пам'ять тих, хто віддав своє життя, обороняючи Україну. Герої не вмирають.
Слава Україні! Героям Слава!
02.10.2022
Шановні колеги!
Від усього колективу кафедри ботаніки та екології рослин щиро вітаємо вас із професійним святом – Днем працівника освіти! У ці нелегкі для усіх нас часи бажаємо вам миру, наснаги, здоров'я вам і вашим близьким і якнайшвидшої Перемоги! Сподіваємось, що ці похмурі дні пройдуть і ми знову зустрінемося у стінах нашого університету і кафедри, будемо мріяти і будувати спільні плани на майбутнє.
З повагою,
колектив кафедри ботаніки та екології рослин Харкіського національного університету імені В. Н. Каразіна.
24.08.2022
Кафедра ботаніки та екології рослин щиро вітає усіх українців із Днем Незалежності України!
Вже 31 рік наша держава вільна, але боротьба за нашу свободу триває досі, щохвилини. У ці буремні для нас часи хочеться побажати миру кожному дому. Воз'єднання кожній родині, яка розділена цією війною. Тиші там, де зараз звуки вибухів і крики розпачу. Посмішок тим, хто плаче. Волі тим, хто в полоні. Дому тим, хто опинився просто неба.
Ми маємо бути зараз сильними, згуртованими, незламними. Ми маємо будь-що пам'ятати ці страшні часи, аби винести з них правильні уроки і передати цю пам'ять майбутнім поколінням. Зараз кожний українець - воїн. Кожен з нас захищає свій фронт, свій дім, свою родину, нашу Україну. Ця страшна війна зробила нас сильнішими ніж будь-коли до цього і ми обов'язково одержимо свою незалежність, обов'язково переможемо те суцільне зло, з яким ми боремось останні майже 400 років. З попелу та руїн повстане сильна Україна.
Зі святом!
12.01.2022
12 січня у колонній залі північного корпусу пройшов урочистий захід з нагоди випуску магістрів 2021 р. Випускник нашої кафедри, Георгій Бондаренко, був обраний найкращим студентом біологічного факультету. За відмінні результати у навчанні та наполегливу роботу у науковій сфері Георгій був нагороджений сертифікатом, медаллю "Ingenio et moribus" та пам'ятними подарунками. Вітала найкращих випускників ректор університету, професор Тетяна Кагановська.
Ми бажаємо Георгію досягнення поставлених цілей, цікавих наукових відкриттів та наснаги.
19.12.2021
Різдвяний ботанічний чай 🎄🎅
Вже 22го грудня починаючи з 11 години ми запрошуємо усіх охочих студентів нашого факультету взяти участь у Різдвяному ботанічному чаї. У дружній атмосфері студенти матимуть змогу познайомитись із кафедрою ботаніки та екології рослин з іншого боку 🌿. У програмі заходу чай та ласощі ☕️, розмови про основні напрямки наукової роботи кафедри 🔬, екскурсія навчальними аудиторіями та лабораторіями 👩🔬🧑🔬та цікаві історії від наших викладачів 👩🏻🏫👨🏻🏫.
🗓Коли: 22 грудня (середа).
🏛Де: головний корпус, ауд. 5-21.
🕚 О котрій: з 11:00.
Ми з нетерпінням чекатимемо на тебе! 💚
P.S. В жодному разі не забуваємо про карантинні заходи – одягай захисну маску. 😷
09.12.2021
08 та 09 грудня пройшов захист кваліфікаційних робіт студентів кафедри ботаніки та екології рослин денного та заочного відділень. Усі студенти успішно захистилися і отримали високі оцінки за їх роботи. На захисті були представлені такі теми:
"Синантропна складова флори м. Харків" – Дейкун Ганна Володимирівна (наук.кер. доц. Звягінцева К.О.) – заочне відділення;
"Рідкісні види родини Liliaceae в гербарії CWU (Харківська область)" – Желнєрович Олександр Іванович (наук. кер. доц. Гамуля Ю.Г.) – заочне відділення;
"Флора борів Чугуївського району" – Колосар Ірина Сергіївна (наук. кер. доц. Гамуля Ю.Г) – заочне відділення;
"Лишайники ландшафтного заказника "Рихлівська Дача" (Чернігівська область)" – Скляр Ірина Станіславівна (наук. кер. доц. Громакова А.Б.) – заочне відділення;
"Флора Олексіївської діброви (м. Харків)" – Субота Людмила Олексіївна (наук. кер. доц. Гамуля Ю.Г.) – заочне відділення;
"Флора крейдяних відслонень Вовчанського району (Харківська обл.) – Бондаренко Георгій Михайлович (наук. кер. доц. Гамуля Ю.Г.) – денне відділення.
Крім того, під керівництвом доцента кафедри Громакової А.Б. захищена робота Свистун Анни Миколаївни, магістра заочного відділення за спеціальністю 014 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини). Робота присвячена темі "Особливості викладання інтегрального курсу "Здоров'я, безпека, добробут" за програмою НУШ".
Ми вітаємо усіх випускників з успішним захистом та бажаємо успіхів у подальшому житті!
22.10.2021
З 20 по 22 жовтня в Інституті ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України (м. Київ) пройшла щорічна міжнародна конференція молодих вчених "Актуальні проблеми ботаніки та екології". Привітав учасників директор Інституту, доктор біологічних наук, Сергій Леонідович Мосякін. В рамках пленарних доповідей учасники конференції заслухали доповідь Анни Аркадіївни Куземко, провідного наукового співробітника відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки, доктора біологічних наук, яка розповіла про рослинність, основні методи дослідження рослинного покриву, а також про проблеми, як існують у цьому напрямку ботаніки. Перший день роботи конференції закінчився екскурсією до Ботанічного саду імені О.В. Фоміна. Організатори та гості конференції відвідали оранжерею з експозицією "Субтропіки", а також наукову частину ботсаду. У другий робочий день пройшли секційні засідання, на яких були представлені дві роботи від нашої кафедри: "Ecological characteristics of Grindelia squarrosa (Pursh) Dunal plant communities in the Gaidary village (Kharkiv region)" (Чорнобай Н., Стукаленко А., Аракелян К., Дейнеко С.) та "The short notes about the modern state of the Daphne sophia Kalenicz. populations on the Vovcha river right bank" (Бондаренко Г.). Після прослуховування доповідей учасників, усі зібралися за круглим столом на чолі з доцентом кафедри мікології та фітоімунології ХНУ імені В.Н.Каразіна, кандидатом біологічних наук, Олегом Владиславовичем Прилуцьким. Учасники обговорили гостру проблему відкритості даних, про ті світові тенденції, що розвиваються навколо цього питання і про загрози розвитку науки, які можуть виникнути найближчим часом. Третього дня була проведена екскурсія до НПП "Голосіївський".
#конференції #наука #публікації
Фото: Зикова М., Ширяєва Д.
07.10.2021
7 жовтня 2021 року на кафедрі ботаніки та екології рослин біологічного факультету було продовжено традицію запрошувати цікавих спікерів на заняття з вибіркового курсу “Чинники успішного працевлаштування за фахом” для магістрів-біологів та бакалаврів, які вивчають міжфакультетську вибіркову дисципліну “Менеджмент кар’єри”. Цього разу студентка другого курсу магістратури біологічного факультету Іванна Костіна розповіла про власний досвід участі в програмах стартап-інкубатору YEP!, Erasmus for Young Entrepreneurs, агенції DAAD, міжнародних наукових школах, а також поділилася корисними порадами щодо вступу до PhD програми європейського університету.
16.09.2021
16 вересня 2021 року на кафедрі ботаніки та екології рослин біологічного факультету, в межах вибіркового курсу “Чинники успішного працевлаштування за фахом” для студентів-магістрів біологічного факультету та міжфакультетської вибіркової дисципліни “Менеджмент кар’єри” для бакалаврів, відбулася зустріч із представником роботодавця, IT компанії NIX Solutions, випускником біологічного факультету 2007 року Володимиром Пасюгою. Під час зустрічі пан Володимир розповів про можливості працевлаштування в галузі IT для біологів та випускників інших спеціальностей, можливості навчання в компанії NIX Solutions, специфіку роботи, корпоративну культуру та напрямки побудови кар’єри в цій провідній IT компанії. Публікуємо посилання на матеріали про компанію NIX Solutions, люб’язно надані паном Володимиром - ПРЕЗЕНТАЦІЯ.
18.09. 2021
18 вересня у Харківському національному університеті умені В. Н. Каразіна пройшла Ніч науки. Кафедра ботаніки та екології рослин підготувала експозицію, яку відвідало декілька сотень гостей цього заходу. Серед цікавинок, які були представлені, – живі клітини Dunaliella salina, Chara sp. зі своїми багатоклітинними архегоніями, горіх сейшельської пальми, скам'янілості рослин, хижі рослини, видовищні реакції з лишайниками, 200-річний гербарій та багато іншого. Серед відвідувачів були діти, дорослі, наші студенти, школярі і іноземці. Загалом ми почули багато позитивних відгуків і захвату від гостей, що спонукає частіше запрошувати до нас відвідувачів, адже нам є що показати і чим пишатись.
25. 08. 2021
Цього тижня до біологічного факультету завітали учні Харківської обласної Малої академії наук. Декан біологічного факультету, Юрій Гарійович Гамуля, познайомив майбутніх абітурієнтів з історією університету та факультету, а також розповів про основні напрямки роботи кафедр факультету. Після співробітниками факультету були проведені екскурсії кафедрами ботаніки та екології рослин, біохімії та зоології.
Ми з нетерпінням чекаємо на нові зустрічі з молодими біологами і будемо раді бачити їх як студентів нашого факультету.
16.07.2021
З 17 червня по 11 липня 2021 р. на базі Біологічної станції імені В. М. Арнольді Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (околиці с. Гайдари, Зміївський р-н, Харківська обл.) пройшла навчально-польова практика з ботаніки та зоології для студентів 1 та 2 курсів. Для студентів 1-го курсу нашими співробітниками викладалися розділи "Альгологія" та "Ліхенологія", а студентам 2-го - "Ботаніка: вищі рослини". Викладачі кафедри ботаніки та екології рослин проводили екскурсії та лабораторні заняття, на яких студенти знайомилися із фіторізноманіттям Харківської області та засвоїли основні методи польових ботанічних досліджень.
Обов'язковою складовою успішного проходження практики для студентів 2-го було проведення науково-дослідних досліджень з ботаніки або зоології та їх захист на підсумковій конференції. Загалом різними групами під керівництвом викладачів було виконано 4 науково-дослідні роботи студентів (НДРС) ботанічного спрямування:
"Ботаніко-екологічна характеристика оселищ рідкісних видів грибів в межах Коропівського ПОНДВ НПП "Гомільшанські ліси" (Згонник М., Якунькін Я., Дмитрохін О.);
"Екологічна характеристика рослинних угрупувань за участі Grindelia squarrosa (Pursh) Dunal" (Аракелян К., Дейнеко С., Лук'яненко А., Стукаленко А., Чорнобай Н.);
"Порівняльний аналіз флори лісосмуг в околицях с. Гайдари" (Волобуева В., Корнієць В., Сіранський В., Протопоп Д., Данилевьска М.);
"Характеристика біотопів Іськова ставу" (Мідловець К., Байдаченко В., Луценко С.).
Усі студенти, що проходили навчально-польову практику на базі біостанції успішно склали залік і захистили НДРС. За посиланням можна ознайомитися із фотографіями з практики.
15.02.2021
15 лютого 2021 року виповнюється 110 років від дня народження Прокудіна Юрія Миколайовича – відомого ботаніка, професора Харківського університету, завідувача кафедри ботаніки протягом багатьох років.
Юрій Миколайович брав участь в підготовці багатьох наукових праць, серед яких "Определитель высших растений Украины" (той самий, "жовтий визначник", відомий не одному поколінню студентів), "Злаки Украины", "Определитель растений Крыма" та інших; під його редакцією вийшла в світ книга «Северско-Донецький природный комплекс», він був організатором досліджень флори басейну Сіверського Дінця, брав участь в обгрунтуванні створення природного парку (зараз це національний природний парк "Гомільшанські ліси").
Також Юрій Миколайович залишив спогади про своє життя, вони зберігаються в Центральному державному науково-технічному архіві, де є окремий фонд Ю. Н. Прокудіна (доступ до нього - вільний); з деякими зі спогадів можна познайомитися в статті за посиланням.
08.10.2020
З 30 вересня по 2 жовтня 2020 року НПП "Слобожанський" відвідали науковці лабораторії агролісомеліорації та лісових екосистем Інституту агроекології і природокористування НААН України В. Соломаха та О. Чорнобров. Вони разом із співробітником науково-дослідної відділу НПП О. Безродновою та магістром біологічного факультету ХНУ імені В.Н. Каразіна Г. Бондаренко проводилися дослідження рослинних угруповань діброви та субору. На пробних ділянках (40 на 60 м) фіксували певні морфометричні параметри та інші кількісні та якісні показники, зокрема, висоту дерев та діаметр стовбурів, ступінь розкладання відмерлої деревини тощо.
13.07.2020
Кафедра ботаніки та екології рослин+Фейбук+Інстаграм=любов
Сьогодні відбулась наша перша публікація в Інстаграм Наразі кафедра представлена в двох соцмережах. Запрошуємо вас на нашу сторінку. Ви зможете побачити своїх знайомих, залишити комент, поставити лайк. До створення сторінки долучилися студенти кафедри, за що їм велика подяка. Вони планують і надалі створювати свій оригінальний контент, що буде висвітлювати життя кафедри, знайомити підписників із флористичним різноманіттям та цікавою інформацією про рослини.
Ботаніка без стереотипів – наукові дослідження, вражаючі відкриття, цікаве спілкування.
Чи усвідомлюєте ви, хто такі ботаніки і що таке ботаніка? Чомусь сформувався
стереотип, що “ботанік” - це школяр, студент (або науковець), який займається виключно навчанням (або наукою), приділяє мало уваги іншим сторонам життя, наприклад, фізичній підготовці, молодіжним тусовкам, мандрівкам тощо; тобто ботанік - це “заучка”, що не живе повноцінним життям. Ми вирішили у своїх постах знайомити вас із реаліями сучасної ботаніки, щоб спростувати цей стереотип.
Ботаніка сьогодні – це безліч можливостей для самореалізації: мандрівки по Україні та за її межами; участь у екскурсіях, експедиціях, конференціях; знайомства і спілкування з цікавими людьми; фотографування та фотозйомка рослин, рослинних угруповань, пейзажів; а головне – можливість втілення особистих проектів.
Кафедра ботаніки та екології рослин Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна має багату і цікаву історію, але не менш цікавим є сьогодення. Наразі у ботаниці поруч із класичними методами йдуть сучасні новітні технології. Діяльність студентів та викладачів спрямована за різноманітними напрямками, зокрема, займаються вивченням водоростей, лишайників, мохів, вищих судинних рослин природних біотопів, виявленням та моніторингом рідкісних видів фітобіоти; досліджують особливості поширення чужорідних й інвазійних видів рослин; займаються фітодизайном; проводять досліди із культивування водоростей; здійснюють фітоіндикаційні дослідження та впроваджують ГІС-технології.